• تاریخ : ۱۰ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : اینستا

به نقل ارشیا اینفو قم، سید مرتضی سقائیان‌نژاد در سی و یکمین جلسه حتمی و علنی شورای اسلامی منطقه قم که در ساختمان شهید باکری برگزار انجام گرفت، اظهار داشت: یکی از حیاتی‌ترین مشکلات و معضلاتی که منطقه قم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند مشکل بافت‌های فرسوده بوده که باید به‌درستی تدبیر و چاره شود.

وی با انتقاد از سیهست‌های خودسرانه اداره کل میراث فرهنگی در زمینهٔ بافت‌های فرسوده و تاریخی منطقه قم افزود: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هستان قم بالغ‌ بر ۳۱۵ هکتار از حجم منطقهی قم را به‌صورت پهنه‌ای درون بافت‌های فرسوده قرار داده که این عمل که به‌نوبه خود سیهستی یک‌سویه هست.

منطقهدار قم با تأکید بر اهمیت تعامل و در نظرگرفتن مصالح منطقهوندان در زمینهٔ بافت‌های تاریخی و فرسوده منطقهی گفت: اداره کل میراث فرهنگی هستان قم باید به این مطلب عنایت داشته باانجام گرفت که اصولاً بدون همکاری و تعامل با منطقهداری و مشارکت آقام هیچ پلن و طرحی در قالب بافت‌های فرسوده راه به‌جایی نمی‌تواند ببرد.

سقائیان نژاد عنوان کـــرد: موازی‌کاری و سیهست‌های یک‌سویه و پهنه‌ای میراث فرهنگی در‌ زمینهٔ بافت‌های فرسوده و تاریخی منطقه قم محکوم‌به شکست و ناکارآمدی بوده و هرگز نمی‌تواند در منطقه قم موفق شود.

وی با بیان ضرورت تشکیل کمیته‌ای مشترک بین دو نهاد منطقهداری و اداره کل میراث فرهنگی در ارتباط با تعیین تکلیف بافت‌های فرسوده و تاریخی منطقه قم ابراز کـــرد: باید کمیته مشترکی بین منطقهداری قم و اداره کل میراث فرهنگی تشکیل‌انجام گرفته و وضعیت بافت‌های فرسوده و تاریخی را در زمینهٔ طرح‌ها و اقدامات مشترک را پیگیری و رصد کند.

منطقهدار قم با اشاره به ویژگی‌های مخصوص کلان‌منطقهها در اجرای پلن‌ها و طرح‌های عمرانی تأکید کـــرد: منطقه قم از جمله کلان‌منطقههای کشور بوده که بدون نظر مستقیم منطقهداری و مشارکت‌های آقامی معضل بافت‌های فرسوده در آن ره به‌جایی نخواهد برد.

معاون خدمات منطقهی منطقهدار قم نیز در این جلسه با شاره به مسئله افزایش بهای خدمات منطقهی منطقهداری قم گفت: افزایش بهای خدمات منطقهداری باید در قیمت پایان‌انجام گرفته آن‌ها بررسی و تصویب شود.

سید امیر سامع عنوان کـــرد: بخشی از سازمان‌های منطقهداری سازمان‌های هزینه‌ای هستند در حالی‌که این سازمان‌ها باید به سمت و سویی هستقلال مالی حرکت کنند و عدم افزایش بهای خدمات نیز به‌نوبه خود سبب عدم هستقلال مالی و درجا زدن در هزینه‌های جاری این سازمان می‌شود.

وی ادامه داد: عمده سیهست منطقهداری در بخش خدمات عمومی به‌صورت رایگان انجام می‌شود اما خدماتی که دارای مصرف‌کننده‌های خاص باانجام گرفت با تعرفه‌های مشخصی صورت می‌گیرد، نیاید با اقداماتی که صورت می‌گیرد سهم منطقهداری در درآمدها کوچک‌انجام گرفته و سازمان‌ها و نهادهای دیگر جای منطقهداری را در این عرصه بگیرند.

 

 

برای پیوستن به کانال حتمی ارشیا اینفو قم در تلگرام میتوانید از پیوند های زیر هستفاده نمایید:

 

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما