• تاریخ : ۲۲ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : اینستا

به نقل ارشیا اینفو ماخانومدران، جشنوارها؛ معمولا برای معرفی و شناساندن؛بعضی از سنت ها و ایین ها و رسومات فراموش انجام گرفته؛ ودر لابه لای تاریخ گم انجام گرفته هست.
 برگزری جالب جشنواره هلی ترشی

بر اساس این گزارش، جشنوارهای؛ غدا؛لباس؛ صنایع دستی؛و…….در همه جا کشور برگزار می شود.

 

 حالا که ما در نقطه ای از کشور خانومدگی میکنیم؛که به خاطر مواهب الهی؛ وجود جنگل و پوشش ان؛طبیعت ناب و خدادای ان  در کشور مطرح هستیم. چه نیکو هست که طرفیت ها و توان های خود را به دیگران نشان دهیم.

متاسفانه با ورود تکنولوژی و صنایع؛ کم کم هرچیز که ساخت دست می باانجام گرفت رو به فراموشی سپرده انجام گرفته هست.

در ناحیه ای که در زمان های نه تعدادان قدیم آقام این خطه ودیار پایان وسایل و امکانات خانومدگی ؛ و وسایل مورد نیاز را با دست و اکثرا از دل طبیعت به دست می اوردند. و پایانا طبیعی و دستی بود. ولی اینک با گذشت زمان و از میان رفتن نسل های که این کار ها  را انجام میدادند. طریقه این صنایع به فراموشی سپرده انجام گرفته هست و نسل جوان هشدار تعدادان دقیقی از این همه هنر؛ذوق؛ گذشتگان خود را نداند.

 جشنوارها تلنگری و عقب گردی به گذشته هستند؛ به گذشته ای سرشار از چیزهای نیکو؛  جشنوارها؛ شاید یکی از راهای یاداوری سنت ها گدشته هست.

جشنوارها را میتوان در مورد خیلی از چیزهای قدیمی به کاربرد؛ جشنواره غذا؛صنایع دستی و……الان کاهش کسی از طریقه ؛ همین پخت هلی ترشی ارشیا اینفو دارند ؛ و به صورت حتم برای انان جالب هست

حالا این را در سطح گسترده تر و در زمینه های دیگر نیز میتوان ارتقاء داد؛به صورت حتم اگر شرایط ان جور باانجام گرفت،مثل وجود مواد نخستیه؛بودن هستاد کاران؛و……

این جشنوارها  در ناحیه چهاردانگه قابلیت اجرا را دارند ، صنایع غذایی: هلی ترشی؛ کندس ترشی؛ شیر اش؛ تفره(قره قروت)و…..صنایع دستی:چادرشب؛سفره؛ لم چوخا و…..صنایع دستی چوبی:گهواره_ تلم؛ لاک و….

صنایع کشاورزی: لفا_بلو_ تل سازه و….صنایع دیگر

به صورت حتم صنعت های بوده که متاسفانه به کل از بین رفته :مانند درست کـــردن ونده؛پالن اسب؛  دوش توره_ گوال_ کلیندون_ بزمی رسن و……
هنر و هوشمندی و ظرافت گذشتگان ما در ساخت زیادی از وسایل و غذا قابل ستودن ارج نهادن هست؛با دستان خالی و کم ترین امکانات و بدونه هیچ الگوی وسایل و . تایم با فکر و ذوق و هنر شخصی خود؛چنین کارهای انجام میدادنند.
 

حتی برای بعضی از ما ها غیر قابل باور هست؛در ان زمان چگونه این کارها را خلق می نمودن.

 زیاد هستند صنایع و هنر دست قدیمی که روزی برای خود منطقهت و بازاری داشتند. ولی اینک در پستوی خانه ها و زیر زمین ها خاک میخورند؛یا نصیب کهنه خرین ها میشوند. متاسفانه نمیدانیم که بعضی از این وسایل جزء میراث ما و فرهنگ ما هست؛ و حفظ ان برای نسل های بعدی واجب هست؛ 

 

شاید ارزش مادی انچنان نداشته باشند ولی خیلی حرف ها و خیلی از اداب و سنن ها در ان نهفته هست. نسل جوان ما متاسفانه هشدار تعدادانی از گذشته حتی دیار و محل خود ندارد. و این زیاد جالب به نطر نمی رسد.

شاید این جشنوارها کور سوی امیدی باشند برای حفظ میراث ارزشمند؛آقاان و خانومان دیار مان.
 
جلالی کیاسری

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما