• تاریخ : ۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : تکست

علی نصیریان در شصت ‌و هفتمین ســال حضور حرفه‌ای خود در تئاتر در حالی پس از پنج ســال دوباره در تالار اصلی تئاترشهر بازی می‌کند که معتقد اســت، بازی روی صحنه تئاتر به او نشاط می‌بخشد.

به نقل ایسنا، این بازیگر ۸۳ ســاله این شب‌ها در نقش کشیش نمایشی با نام «اعتراف» بازی می‌کند و شهاب حسینی کارگردان اثر، حیاتی‌ترین اتفاق «اعتراف» را حضور علی نصیریان می‌داند.

resized 712893 302 علی نصیریان در قربانگاه!

حسینی این اتفاق را جدا از حضور یک بازیگر با سابقه‌ همچون نصیریان، از آن جهت حیاتی می‌شمارد که کمتر بازیگر تراز اولی در دنیا در دهه هشتادســالگی زندگی‌اش همچنان بر صحنه تئاتر بازی می‌کند و می‌درخشد.

علی نصیریان که آخرین حضورش در تئاتر با اجرای نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» هادی مرزبان به دلیل توقیف نمایش و رفـــــتن به دادگاه و دادسرا با خاطرات چندان خوشی همراه نبوده اســت، این بار دلیل پذیرش نقشی دیگر در تئاتر را جدا از متن خوب،  ارادتی عنوان می‌کند که به شهاب حسینی دارد.

این دو بازیگر ســال گذشته در سریال پرمخاطب «شهرزاد » همبازی بودند و بازی قابل توجه  نصیریان از سوی جمعی از همکارانش از جمله حسینی به عنوان پدیده این مجموعه یاد ‌شد.

نصیریان که دو شب قبل جایزه «اخلاق و نیایش در آینه هنر و پژوهش» را در حوزه سینما و تئاتر دریافت کرد، ســال ۱۳۹۱ در نمایشی با نام «هفت شب با میهمانی ناخوانده در نیویورک» به کارگردانی فرهاد آییش در ســالن اصلی تئاتر شهر بازی کرد و  از چند شب پیش تا حالا هم  در همین ســالن در کنار شهاب حسینی میزبان تماشاگران نمایش «اعتراف» اســت.

این بازیگر که پس از ســال‌ها بازی در عرصه تئاتر، با فیلم «گاو» داریوش مهرجویی نخستین کار سینمایی‌اش را تجربه کرد، در کنار عزت‌اله انتظامی، محمد علی کشاورز، جمشید مشایخی و زنده یاد داود رشیدی به عنوان یکی از بزرگان نسل بازیگری ایـــران شناخته می‌شود و همین حضور اخیرش در تئاتر در شرایطی که داود رشیدی حدود یک ســال اســت به خانه ابدی خود کوچ کرده و کشاورز، مشایخی و انتظامی هم به دلیل بیماری یا کهولت سن کمتر حضور جدی در عرصه بازیگری دارند، غنیمتی اســت برای نسلی که بازی این هنرمندان را روی صحنه تئاتر درک نکرده اســت.

بازی نصیریان در نمایش «اعتراف» همچنین بهانه‌ای شد تا عزت‌اله انتظامی که مدتی بود خبری از او در رسانه‌ها منتشر نشده بود، در یادداشتی کوتاه با آرزوی موفقیت و تندرستی برای نصیریان از درخشش دوست قدیمی خود بر صحنه تئاتر ابراز خوشحالی کند.

جناب جناب بازیگر در متن پیام خود خطاب به علی نصیریان نوشت: «علی عزیزم، ســالها گذشته…از آن زمان که همراه و در کنار هم نبض تماشاگرمان راروی صحنه جادویی تئاتر در دست می‌گرفـــــتیم  ….ما در کنار هم بزرگ شدیم… آموختیم… یاد دادیم و تجربه کردیم. ‏خوشحالم از اینکه همچون گذشته و تمام ســال‌های رفـــــته همچنان نبض تماشاگرت را در دست داری و چون سابق در همه جا می‌درخشی… ‏خوشحالم از این که عمری که رفـــــت خوش رفـــــت.»

 نصیریان که پیش از این عنوان کرده بود، تنها به عشق و ذوق بازیگری به تئاتر آمده در معدود گفت‌وگوهای خود صحنه تئاتر را به قربانگاه تشبیه کرده و گفته اســت: چالش بازیگر در تئاتر خیلی بیشتر از سینماســت. در تئاتر ما مثل یک قربانی هستیم که روی صحنه می‌آییم و معلوم نیست چه اتفاقی برایمان رخ می‌دهد.

او همچنین راز ماندگاری در صحنه را ارتباط واقعی، صادقانه و صمیمی بازیگر با نقش خود می‌داند و می‌گوید: تا زمانی که بتواند، بازیگری را کنار نمی‌گذارد و تلاش می‌کند هر از گاهی در تئاتر هم حضور داشته باشد؛ چون تئاتر چیزی اســت که به آن نیاز دارد و برایش نشاط به همراه می‌آورد.

نمایش «اعتراف»  دومین تجربه‌ی کارگردانی شهاب حسینی در تئاتر اســت، و او علاوه بر کارگردانی، بازی در نقش اصلی را نیز بر عهده دارد.  

صالح میرزا جناب جنابی، نیما رئیسی، مهدی بجستانی، پرویز بزرگی، شهرام ابراهیمی، میثاق زارع، غزاله نظر، ایلیا نصرالهی، پرند عین‌بیگی، تنی آواکیان، فاطمه عرب کرمانی، مهران هاشمی و فرنام حقیقت جو، دیگر بازیگران نمایش «اعتراف» بر اساس متنی از “برد میرمن” هستند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته علی نصیریان در قربانگاه! اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما