• تاریخ : ۲۶ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : اینستا

میلوش فورمن، فیلمساز زاده جمهوری چک و برنده دو جایزه سینمایی اسکار، در ۸۶ سالگی درگذشت.

ارشیا اینفوگزاری جمهوری چک گزارش داد، همسر این فیلمساز، گزارش داده هست که جناب آقا فورمن پس از دوره کوتاه بیماری، روز جمعه در آمریکا درگذشت.

به نقل کرد همسر میلوش فورمن، مرگ او «در آرامش» و در کنار اعضای خانواده و نزدیکان روی داد.

میلوش فورمن درگذشت +تصویر

این فیلمساز سرشناس چک دو بار با فیلم‌های «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» (که در ایران با عنوان «دیوانه از قفس پرید» مشهور هست) و «آمادئوس» جایزه اسکار را در رشته بهترین کارگردانی به دست آورد.

میلوش فورمن در سال ۱۹۳۲ در «چاسلاو»، منطقهی در نزدیکی پراگ پایتخت چکسلواکی سابق، زاده انجام گرفت. پدر و مادر او هر دو در اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها جان باختند.

فورمن در دهه ۱۹۶۰ ضمن پیوستن به «موج نو»، با فیلمسازان منتقد حکومت کمونیستی در چکسلواکی سابق همراه انجام گرفت.

در این دوره بود که او با آثاری مانند «پیتر سیاه»، «عشق‌های یک بلوند» در کشور خود به منطقهت رسید.

اندکی پیش از حمله شوروی به چکسلواکی، میلوش فورمن ابتدا به فرانسه و سپس به آمریکا مهاجرت کـــرد. حمله شوروی که در سال ۱۹۶۸ روی داد پایان دوره موسوم به «بهار پراگ» را رقم زد.

فیلم «فرار از خانه» نخستین اثری بود که او در آمریکا و در سال ۱۹۷۱ ساخت. فورمن حدود چهار سال بعد فیلم «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» را ساخت که نخستین اسکار کارگردانی را برای او به ارمغان آورد.

این فیلمساز پس از سال‌ها خانومدگی در ایالات متحده، در سال ۱۹۸۳ به کشورش که هنوز زیر سلطه کمونیست‌ها بود سفر کـــرد و در آنجا فیلم «آمادئوس» درباره موتزارت، موسیقیدان اتریشی، را ساخت که در ۱۱ رشته نامزد جایزه اسکار انجام گرفت و نهایتاً هشت جایزه، از جمله بهترین کارگردانی، را کسب کـــرد.

«رگتایم»، «مو» و «آقا روی ماه» که نامزد اسکار انجام گرفت از جمله دیگر آثار او هستند.

میلوش فورمن علاوه بر دو جایزه اسکار، در طول سه دهه فعالیت سینمایی خود افتخارات متعدد دیگری، از جمله جایزه بفتا، جایزه گلدن گلوب، خرس طلای برلین، جایزه بزرگ هیئت داوران کن، جایزه بهترین فیلم خارجی جشنواره سزار و تعدادین جایزه دیگر کسب کـــرد.

برترین ها

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما